Evdeki Huzur

Evdeki Huzur

Yorum: 0 Hit: 155

Geleceğimizin garantisi olacak ideal, mutlu ve başarılı çocuklar yetiştirmek için

ANA-BABA EL KİTABI Geleceğimizin garantisi olacak ideal, mutlu ve başarılı çocuklar yetiştirmek için ANA-BABA OLMANIN TEMEL ILKELERI

Kimse kimseye yaşamayı öğretemez. Çocuğunuza hayatı hazır bir reçete olarak sunamazsınız. Çocuğunuzun hayat yolunu çizemezsiniz, ona ancak kendi yolunu çizebileceği bir harita verebilirsiniz. Evet sizler çocuğunuzun kendi yolunu çizmesinde sadece birer modelsiniz. Çocuğa olmasını istediklerinizi zorla benimsetemezsiniz. Siz nasıl olursanız o da öyle olacaktır. Çocuğunuzun yetişkinliğinde size göstereceği ilgi ve yakınlık, sizin kendi anne-babanıza gösterdiğinizden fazla olamaz. Buna mezarlık ziyaretleri de dahildir. Siz herkese ne kadar yakın oluyorsanız çocuğunuz da öyle olacaktır. Onların sizin her halinizi fotoğrafladığını ve örnek aldığını unutmayın. Sevginin büyükten küçüğe, saygının küçükten büyüğe yöneleceği doğru değildir. Büyüğün küçüğe göstereceği saygı, küçüğe saygılı olmayı öğretir. Sizler çocuklarınızın haklarına ne kadar saygı gösteriyorsunuz, onlara ne kadar değer veriyorsanız o kadar karşılığını görürsünüz. İçten sevdiğinizi ve onlara değer verdiğinizi sürekli söylemenin ötesinde davranışlarınızla ve isteklerine ayırdığınız zamanla asıl benimsetebilirsiniz. Çocuğa saygı demek, onun bağımsız bir varlık olduğunu kabullenmek demektir.

Fazla sevginin çocuğunuza zarar vereceğini düşünmeyin. Sevginin fazlası zarar vermez. Zararla olan yanlış sevgidir. Çocuğunuza birçok şeyi şartlı olarak verebilirsiniz. Ancak sevginiz “şartlı” değil, “kayıtsız şartsız” olmalıdır. Çocuğunuz en çok, sevgiyi hak etmediğini düşündüğünüz sırada sevgiye ihtiyaç duyar. Çocuklarınıza vereceğiniz en değerli hediye ilgi ve zamanınızdır. Çocuğunuza canla hayvan (kedi, Balık, kuş, köpek) alın. Bir canlıyla ilişki, onda sevgi ve sorumluluk duygularını sözlerle sağlanamayacak ölçüde geliştirir. Ender durumlar dışında, anne-baba daima aynı tarafta olmalıdır. Böylece çocuk, anne-babanın zaaflarından yararlanmak gibi bir yola başvurmayı öğrenmez. Hoşgörü, çocuğunuzu sizin istediğiniz gibi davranmaya iteklendirir. Hoşgörü, karşımızdakini istediğimiz gibi olmaya zorlamak denil, kendi istediği gibi olmasına imkan vermektir. Hoşgörü ile büyüyen çocuklar, sabırlı ve hoşgörülü olmayı öğrenirler. Anne-baba olmanın en zor tarafı, bir şeyin nasıl doğru yapılacağını bildiği halde, yanlış yapılmasına sabır göstermektir.

Amaçlar, uğurlarında adım adım çaba harcanırsa ve düzenli olarak o yönde gayret gösterilirse gerçekleşir. Mutlu ve sağlıklı çocuklar yetiştirmek bilinçli bir zaman yatırımı gerektirir. Çocuğunuza öğüt vereceğinize ona örnek olun. “Kibarlık, vericilik ve dürüstlük” ancak yaşanarak öğrenilir. Örneğin, bir satıcının size fazla verdiği para üstünü mutlaka çocuğun önünde geri verin. Erkek çocukların babalarını, kız çocukların annelerini örnek aldıkları görüsü doğru sayılamayacak kadar “genel” bir görüştür. Çocuklar sıcak, yumuşak ve verici yetişkinleri kendilerine örnek alırlar. Çocuğunuza değerlerinizi benimsetmek istiyorsanız, az kızın ve yumuşak olun. Sonra çocuğum niye benim gibi olmuyor, diye hayıflanır durursunuz. Hata yaptığınız zaman bunu kabul edin ve dile getirin. Çocuğunuza karşı yaptığınız bir davranışınız sizi üzüyorsa ondan özür dilemekten çekinmeyin. Çocuk anne-babanın görülen birçok özelliğini aldığı gibi, gözle görülmeyen özelliklerini de alır. Çocuğunuzun mizacından memnun değilseniz, kendinizin ve eşinizin aynı yaştaki durumunu soruşturun. Şaşılacak benzerlikler bulacaksınız. Çocuğunuz bağımsız bir birey olacaktır. Onu sizin kişiliğinizin değerlendirileceği bir karne gibi görmekten vazgeçin.

Posted By: Şükrü Yıldız In: Aile

Comments

Leave your comment